...ścieżka na stos...
Blog > Komentarze do wpisu

jedynka

...

enneagram. podpatrzone u Mel. kochana wiedźma :)

...

Jedynka w skrócie

Jedynka jest realistką, jest obowiązkowa, skrupulatna, żyje wg swoich, ściśle określonych zasad.

Jak postępować ze mną

 • bądź odpowiedzialny i zajmij się swoimi obowiązkami, żebym nie musiała wszystkiego robić sama
 • doceniaj moje osiągnięcia
 • ustalam sobie wysokie standardy. Zapewniaj mnie, że jest dobrze tak jak jest
 • mów mi, że doceniasz moje rady
 • bądź taktowny i szlachetny tak samo jak ja jestem
 • przeproś gdy zachowasz się bezmyślnie. To mi pomoże wybaczyć
Co lubię w byciu jedynką
 • jestem zdyscyplinowana i potrafię ukończyć bardzo poważne sprawy
 • ciężko pracuję aby uczynić swoje otoczenie lepszym miejscem
 • mam wysokie wymagania wobec siebie i wysokie poczucie etyki. Nie uznaję w tej sprawie żadnych kompromisów
 • jestem rozsądna, odpowiedzialna i poświęcona wszystkiemu czym się zajmuję
 • umiem składać fakty, rozumiem problem i umiem znajdować mądre rozwiązania
 • starając się jak najlepiej, daję dobry przykład innym jak postępować
Co jest trudne w byciu jedynką
 • jestem rozczarowana sobą lub innymi gdy nie spełnione zostaną moje oczekiwania
 • czuję, że zawsze jestem obciążona zbyt dużą odpowiedzialnością
 • mam wrażenie, że nigdy nie przemyślę wystarczająco to co mam zrobić
 • czuję, że nikt nie docenia tego co robię dla innych
 • jestem zdenerwowana gdy inni nie starają się tak samo mocno jak ja
 • mam obsesję na punkcie tego co zrobiłam lub powinnam była zrobić
 • jestem zbyt spięta, nerwowa i biorę wiele rzeczy zbyt poważnie


Opis jedynki

Jedynki porównują rzeczywistość do ustalonych standardów i zasad. Mogą być obiektywne, zrównoważone i heroiczne, lub też mogą być represyjne, krytyczne i pedantyczne.
Jedynki mają silną nieświadomą tendencję do porównywania rzeczywistości z tym co uważają, że być powinno. Generalnie mają zbiór opracowanych ideałów za pomocą, których mierzą czyny i zachowanie swoje oraz innych osób. Te ideały mogą się zmieniać w zależności od osoby. Niektóre jedynki przejmują się ideałami w duchowym znaczeniu, podczas gdy inne skupiają się na dobrym zachowaniu i odpowiednich manierach. Jedne jedynki mogą być reformatorami, z kolei inne są po prostu pochłonięte odpowiednim sposobem życia czy doskonaleniem się w pracy.

Zdrowe jedynki specjalizują się w moralnym postrzeganiu i obiektywnej ocenie. Bardziej niż inne style, jedynki mogą być badaczami etyki, obiektywni i bezstronni. Mogą być świetnymi duchownymi i sędziami, tak jak i konstruktywnymi interpretatorami życia. Zdrowe jedynki mogą być moralnie heroiczne, chętne do poświęceń w imię zasad. Jeśli mają odpowiedni powód lub misję, będą ciężko i odpowiedzialnie pracować aby ją spełnić. Cenią wyżej etykę i jedność ponad korzyści, zysk czy łatwe rozwiązania. Ludzie z tym stylem są często postrzegani jako zrównoważeni, zadowoleni perfekcjoniści z usposobieniem gotowym do wybaczania i współczucia.

Gdy jedynki są mniej zdrowe, ich zainteresowania, zasady i wysokie ideały przeradzają się w bardziej przyziemne zainteresowanie przepisami. Takie jedynki nadal mogą walczyć o zasadę ale angażują w to więcej swojego ego, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Często mylą moralność z moralizatorstwem i roztropność z osądzaniem. Mniej zdrowe jedynki mogą się poświęcać by nagiąć niektóre zasady ale nadal nieświadomie są tym urażone. Jedynki stają się krytyczne i rozzłoszczone gdy ich zapał do reform nie jest podzielany przez pozostałych. Nadal mogą ciężko pracować, ale mogą znacznie częściej ujawniać swoją złość. Rygorystyczne postrzeganie świata przez jedynki może zubożyć ich zdolność do obiektywnego oceniania sytuacji, sprowadzając rozwiązywanie skomplikowanych problemów do prostych wyborów "tak" lub "nie". Próba jedynek do bycia dobrym powoduje u nich napięcie, często prowadzące do nieugiętego zachowania i obsesyjnego zamartwiania się. Wiele jedynek walczy ze swoimi potrzebami, zwłaszcza złymi (wg ich przekonania). Problemy socjalne mogą się łączyć ze sobą ponieważ jedynki mają problem ze zrozumieniem kiedy są rozzłoszczone i dostrzeżeniem jak bardzo represyjne i karcące są w oczach innych. Gdy jedynki czują się niepewnie lub mają poczucie bycia krytykowanym, ich obronną reakcją staje się obwinianie za daną sytuację innych. Nie akceptują rzeczywistości taką jak jest i uważają, że ty też nie powinieneś. Cokolwiek jedynka potępi w swoim własnym zachowaniu jest tym co piętnuje u innych. Czasem mogą nie pozwalać sobie na złe zachowanie, ale to nie oznacza, że nie chcą. Jedynki w tym stadium, mają w zwyczaju zwalczanie swoich potrzeb, a następnie uzewnętrznianiu ich. Więc jedynka może widzieć doskonałe miejsce do pływania w letni dzień i nagle zaczyna rozmawiać o zgubnych skutkach lenistwa i zbyt skąpych ubraniach kąpielowych, które ludzie noszą w dzisiejszych czasach.

Bardzo niezdrowe jedynki mogą być obsesyjne, paranoidalne i zazdrosne. Mogą być okrutne i prześladować innych w imię dobrobytu. Jedynka może być moralnie próżna i hipokrytą, jak również obsesyjnie wypełniać wątpliwe zadania i misje. Wiele rodzajów religijnych i ideologicznych zachowań fundamentalistów są przejawem ducha bardzo niezdrowej jedynki.Jedynka ze skrzydłem dziewięć: 1w9 - "Idealista"

Jedynka z tym skrzydłem ma podobną do dziewiątki aurę spokoju, choć nadal możliwe są u niej wybuchy gniewu. Często jest introwertyczna i sprawia wrażenie nieobecnej zupełnie jak piątka. Ma tendencję do tworzenia zasad, które rzadko zadowalają innych, ale to też jest jej siła. Gdy jedynka jest zdrowa, może obiektywnie patrzeć na świat, jest spokojna i powściągliwa w swoich ocenach. W ubiorze często jest bardzo tradycyjna i konserwatywna. Wiele jedynek z tym skrzydłem preferuje ubranie funkcjonalne i odpowiednie do okazji, ale niczym się nie wyróżniające.
Gdy jest w stresie, może mieć zbyt wysokie oczekiwania, wymagać od innych rzeczy, które nie są możliwe do realizacji przez przeciętną osobę. Może okazywać polityczne i socjalne opinie, które są logiczne ale bardzo rygorystyczne i całkowicie pozbawione współczucia lub jakichkolwiek innych ludzkich emocji. Najważniejsze stają się zasady, nie zależnie jakim kosztem. Jedynka może być bezlitosna i nieświadomie okrutna.

Słynne jedynki ze skrzydłem dziewięć: Harisson Ford, Gorge Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison.Jedynka w miłości
 • zwraca uwagę i pamięta o wszystkich szczegółach. Docenia drobne gesty: przyjście na czas, odpowiednie przedstawienie się, pamiętanie imion i nazwisk.
 • natychmiast przyznawaj się do błędu. Oczyści to atmosferę i zapobiegnie pretensjom.
 • wnoś coś nowego i zabawnego do związku. Jedynka często popada w rutynę.
 • nie obnoś się ze swoimi sukcesami. Sam pracuj nad realizacją i ulepszeniem swoich celów.
 • miej własne zainteresowania. Jedynka często pracuje sama i jest ją ciężko zmusić do wspólnych zajęć.
 • przyjemność i radosne chwile, wprowadzają jedynkę w stan lękowy "skoro się tak dobrze bawimy to na pewno zaraz coś się złego stanie"


Jedynka w pracy
 • lubi ściśle określone zadania i harmonogram zajęć
 • zwraca uwagę na szczegóły. Wykonuje pracę wg listy, punkt po punkcie
 • preferuje skupienie się na pracy niż nad rozwijaniem znajomości.
 • zdaje sobie sprawę z problemów i krytycznych uwag, ale ma problem z zaproponowaniem innych rozwiązań. Zbyt duże prawdopodobieństwo wystąpienia błędu
 • pracuje ciężko dla sprawy; dla dobrego przywódcy, dla kompetentnej drużyny
 • unika ryzyka. Ryzyko prowadzi do błędów. Gdy ma wątpliwości, czeka.
 • w przypadku błędu lub niepowodzenia, unika brania odpowiedzialności "To nie była moja wina", "Był ku temu powód, tak się musiało stać"


Rozpoznanie jedynki

Typowy komentarz jedynki:

"Wiem, że mam rację. Dlaczego mam iść na kompromis ?"
"Jestem swoim największym krytykiem."
"Przez całą moją karierę, musiałem naprawiać błędy innych."
"Gdy byłem dzieckiem, zawsze mi powtarzano: na pewno stać Cię na więcej"

...

i co wy na to?
...

sobota, 04 października 2008, thalie

Polecane wpisy

 • kosmicznie

  ... blizna po operacji wygląda jak ślad po bliskim spotkaniu piątego stopnia. z garotą. ...

 • mój obcy

  ... obcy na pokładzie. akcja: eksterminacja. rozpoczęta. ...

 • a4

  ... większość problemów rozwiązujemy na kartce A4. zazwyczaj w kratkę. ...

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Krasnolud, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/05 00:15:50
Zgadza się :P Nawet całkiem sporo.. Dzięki za rozdział: Jak postępować z jedynką :D
-
2008/10/05 13:36:37
podziękowania to nie do mnie, ale do autora komentarza enneagramowego ;P
-
Gość: mel, 89.108.221.*
2008/10/05 14:02:22
:-) gdybym nie byla tym, czym jestem (wcale nie "kim"), to ze wzgledu na wymagania wobec siebie i otoczenia, na pewno bylabym jedynka. ;-)
ps. kochanie, nie bardzo moge wyslac ci fotki lilki, bo po 1. nie za wiele ich mam, ale juz dajmy na to, ze by sie cos wybralo... aaaaale 2. mam internet z komory i po prostu wyslanie wiekszego pliku graniczy z cudem. na poczte czaseto nawet male mi sie nie chca zalaczac :(
sciskam mocno!
-
Gość: Krasnolud, *.neoplus.adsl.tpnet.pl
2008/10/05 14:35:48
A gdzie to można znaleźć? Bo jedyny link do Melisy z Twojego bloga pyta mnie o login i hasło..
-
2008/10/05 15:16:26
bo Meliskę czytają tylko wybrani ;P

a enneagram znajdziesz na www.enneagram.pl
-
2008/10/05 15:17:33
MEL:

jakoś to przeboleję... każdy z nas jakoś ograniczony jest przez technikę :) ale kotę masz piękną, rozkoszną i w ogóle :D
-
Gość: mel, 89.108.221.*
2008/10/05 16:51:30
piekna, rozkoszna i ... robiaca wczesne poranne pobudki :/
-
Gość: izanagi, *.adsl.inetia.pl
2008/10/07 19:47:15
Znowu coś od Mel.
Mel, Mel, Mel.
-
2008/10/07 20:46:43
bo uwielbiam Mel.

gdzie Ty byłeś jak Cię nie było?